Дамите бираа: Honda Civic Type R е автомобил на годината

ОБЈАВЕНО НА:

Наградата за најдобар спортска автомобил во изборот на женското издание на „Светски автомобил на годината“ беше доделена за Honda Civic Type R, а на овој избор жирито целосно било составено од жени.

Ова беше само нова награда коишто Civic Type R ги освои непосредно после официјалниот старт на продажбата годинава. Type R ги има истите перформанси како и Civic и овозможува возачот да се чувствува исто и при возење на асфалт и на писта.

Опремен е со VTEC TURBO мотор со зафатнина од 2.0 литри и е целосно преработен и веќе овозможува максимална моќ од 320 коњски сили. Развива од 0 до 100 километри на час за 5,7 секунди, а овозможува максимална брзина од 272 километри на час.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK