Stellantis одеднаш покажа 12 нови електрични комбиња

ОБЈАВЕНО НА:

Stellantis ја претстави својата втора генерација на електрични и водородни комерцијални возила за брендовите Citroen, Fiat, Opel, Peugeot и Vauxhall

Наместо да ги растегнува во период од неколку недели или месеци, Stellantis одлучи одеднаш да покаже 12 нови комбиња. Комбињата со нула емисии се засновани на втората генерација на електрични или водородни горивни ќелии на автомобилската платформа, а ќе се продаваат со знаковите на Citroen, Fiat Professional, Opel, Peugeot и Vauxhall.

Новите возила се дел од офанзивата Pro One на Stellantis, која се обидува да ги направи своите електрични комерцијални возила лидери во Европа. За оваа втора генерација на комбиња со нула емисии, таа користи сопствени батерии за електричните возила кои нудат подолги досег.

Од 12-те комбиња, Stellantis ќе понуди три големини на целосно електрични возила. Комбето со средна големина може да помине до 350 км/ по полнење благодарение на батериите од 50 или 65 kWh, а неговите најголеми комбиња ќе нудат досег до 420 км. благодарение на пакетот батерии од 110 kWh. Големото комбе ќе се нуди и со полнење од 150 kW, што ќе му овозможи од 0 до 80 проценти полнење за помалку од еден час.

Во меѓувреме, Stellantis нуди само две големини на комбиња на водород. Возилата со средна големина ќе доаѓаат со систем за водородни горивни ќелии со средна моќ, кој нуди опсег од 400 км., додека големото комбе ќе може да помине до 500 км по полнење, што е потребно само пет минути.

Подобрувањата се прошируваат и надвор од погонските агрегати, при што Stellantis исто така воведува ажурирани кокпити, нов 10-инчен инфозабавен екран, напредни системи за помош на возачот, автономни нивоа 2, надградби преку воздух и многу повеќе.

Комбињата што се покажаа се Citroen Berlingo, Jumpy, Jumper; новиот FIAT Professional Doblò, Scudo, Ducato; новиот Opel/Vauxhall Combo, Vivaro, Movano. Новиот Peugeot Partner, Expert, Boxer треба да пристигне до крајот на 2023 година.

Stellantis додава дека целосно електричниот Ram ProMaster EV ќе се продава во Северна Америка пред крајот на 2023 година, а ќе му се придружи и Ram 1500 REV кон крајот на 2024 година. Во блиска иднина ќе се појават и возила со водородни горивни ќелии.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK