Со Suzuki Swift Concept најавeн новиот модел, со нов дизајн и благ хибриден мотор

ОБЈАВЕНО НА:

Suzuki подготви неколку новитети за саемот за мобилност 2023 година во Токио (трае до 5 ноември), меѓу кои и новата генерација на концептот Swift. Освен еволуцијата на дизајнерскиот вокабулар и сличните пропорции, новиот Swift ќе има и нова платформа, како и нови активни и пасивни безбедносни системи.

Концептниот модел, кој предлага нова вредност за Swift, е развиен со концептот „Drive & Feel“. Во овој свет кој постојано се менува, се вели дека концептот Swift нуди нова вредност, не само во поглед на дизајнот и перформансите на возење, туку и во способноста да уживате во автомобилите и секојдневниот живот.

Опремен е со напредни безбедносни технологии како што се „Dual Sensor Brake Support II (DSBSII)“, „Adaptive High Beam System (AHS)“ и „Driver Monitoring System (DMS)“.

Swift е долг 3860 мм., широк 1695 мм., висок 1500 мм. и меѓуоскино растојание од 2450 мм.

Не се наведени конкретни спецификации, но се вели дека високоефикасниот мотор прави рамнотежа помеѓу перформансите на возењето и економичноста на горивото. Станува збор за трицилиндричен бензински мотор со благ хибриден систем, поврзан со CVT менувач.

Внатрешноста е опремена со екран на допир од 9,0 инчи, најмодерен head-up дисплеј, спортски волан. Серискиот модел се очекува да се појави во продажба следната година, а од овој концепт ќе се разликува само по некои детали.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK