Wizz Air бара укинување на бизнис класата во авионите

ОБЈАВЕНО НА:

Шефот на нискобуџетната авиокомпанија Wizz Air повика да се забрани летањето со бизнис класа со цел да се намалат емисиите на јаглерод.
„Бизнис класата треба да биде забранета. Овие места формираат двојно повеќе јаглеродни емисии во однос на патник од економска класа, а индустријата е виновна за зачувување на овој неефикасен и архаичен модел“, изјавил Јозеф Варади.

Според него укинувањето на бизнис класата треба да биде на сите летови што се под пет часа. Тоа би значело дека во Европа ваквите летови не би постоеле.
„Ги повикуваме колегите од другите авиокомпании да се заложат за целосна забрана за патување во бизнис класа за секој лет под пет часа“, изјавил Варади.

Тој ја повика авијациската индустрија да биде поагресивна во нејзините напори да го намали отпечатокот на јаглерод, ако навистина се сака да се променат работите.

Wizz Air тврди дека работи со најниски емисии на CO2 по патник меѓу своите конкуренти и очекува да ги намали своите вредности за 30 проценти во текот на следната деценија.

Авиокомпаниите се потпираат на голем дел од нивниот профит од патниците од бизнис класата, бидејќи билетите честопати се неколку пати поскапи од оние во економската класа.

Wizz Air објави рекордна добивка од првото полувреме од 371,5 милиони евра и е посветена на забрзување на растот на профитот за повеќе од 20% во втората половина од годината.

Варади рече дека со новиот поефикасен авион Airbas A321neo и A321XLR авионите ќе бидат користени „со голем број седишта и висок коефициент на товар“ за понатамошно намалување на влијанието врз животната средина.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK