Skoda Auto ја најави четвртата генерација на Superb

ОБЈАВЕНО НА:

Skoda е подготвена да го прикаже новиот Superb. Пред да го видиме автомобилот во неговиот полн сјај, Чесите решија да ја задоволат љубопитноста со неколку скици кои ни даваат речиси јасна претстава за визијата на предводникот. Четирите фотографии ни го прикажуваат големиот лифтбек и караванот од сите страни и оставаат многу малку на имагинацијата.

Надворешниот дизајн не е драстично променет, иако гледаме измазнети линии, нова предна решетка, фарови и браник со голем отвор на дното. Назад, работите се слични, исто така, со ажурирана лесна графика и големо лого на Skoda меѓу нив, што не е непознато за моделите од сегашната генерација.

Иновации има во внатрешноста, една од нив е преместувањето на рачката на менувачот на управувачкиот столб, што е во тандем со повисоката централна конзола. Над него наоѓаме нови отвори за контролата на климата, а над нив е голем 13-инчен дисплеј за инфозабавниот систем. Пред возачот наоѓаме уште еден 10-инчен дисплеј. Во секој од контролорите за климатизација е поставен мал екран, кој Skoda го нарекува Smart Dial.

Функционалноста на малите екрани зависи од нивото на опремата. Двете надворешни ротирачки копчиња ја контролираат внатрешната температура, како и греењето/вентилацијата на возачкото и совозачкото седиште.

Онаа во центарот има неколку функции, вклучувајќи јачина на звук, брзина на вентилаторот, насока на воздухот, паметен клима уред, зумирање на мапа и режими на возење. Притискањето на централното копче му овозможува на корисникот да се префрла помеѓу функциите, кои може да се конфигурираат преку менито за инфозабавниот систем.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK