16-годишната ќерка на Кен Блок ќе вози Porsce 911 со 1.400 КС. на Pikes Peaks

ОБЈАВЕНО НА:

Во изданието на Pikes Peak International Hill Climb во 2022 година, Кен Блок седна зад воланот на Porsche 911 „Hoonipigasus“ со цел да постави нов рекорд на време на ридско искачување.

За жал, покојниот поранешен возач и каскадер не успеа (поради проблем со моторот непосредно пред почетокот). Популарниот возач почина по трагична несреќа со моторна санка. Беше познат по своето возење, како во професионални натпревари од различни дисциплини, така и по атрактивно возење на различни настани.

Изгледа дека тој завет ќе го продолжи една од ќерките на Блок, 16-годишната Лиа Блок, која најави дека ќе учествува на едно од најпопуларните планински искачувања во светот, Пикс Пик. Ова ќе биде прво искачување на тинејџерката, но ќе биде направено во необичен автомобил, исто како нејзиниот татко.

Младата дама ќе седне зад воланот на класичното Porsche 911 со многу сериозни модификации. Под хаубата на автомобилот се наоѓа 4,0-литарски бензински мотор со две турбини и моќност од 1400 коњски сили.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lia Block (@liakblock)


Погонот се испраќа на сите четири тркала, а покрај сериозната сила, автомобилот е дизајниран и со специјален бодикит за максимална аеродинамика. Покрај ова, Porsche тежи само 1000 килограми.

Лиа не е сосема нова во трките, бидејќи се натпреварува во првенството на Американското рели Green APU со Subary BRZ. Патем, неодамна завршивте втори во генералниот пласман на етапата на релито Олимп во Шелтон, Вашингтон.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK