Mercedes ќе претстави електричен прототип кој ќе минува 1.000 км. со едно полнење

ОБЈАВЕНО НА:

Mercedes-Benz објави нова тизер фотографија од целосно електричниот прототип Vision EQXX и потврди дека ќе биде претставен на 3 јануари 2022 година. Автомобилот првпат беше најавен кон крајот на 2020 година, а во јули беше објавена втората тизер фотографиај од него. Членот на управниот одбор на Daimler AG, Маркус Шафер, сега на LinkedIn сподели трет тизер од автомобилот, истовремено објавувајќи некои нови детали за тоа.

Според Шефер, Vision EQXX е возило од компактна класа што може да вози 1.000 км со едно полнење во реални услови. Тој додаде дека исто така ќе има импресивна едноцифрена потрошувачка за киловат-часови искористени на 100 километри при нормална брзина на автопатот.

Mercedes-Benz, исто така, се фокусираше на правење на Vision EQXX што е можно поаеродинамички поефикасен и сугерира дека ќе има помал коефициент на отпор од EQS. Германскиот производител на автомобили, исто така, работи на зголемување на густината на енергија на ниво на ќелија за дополнителни 20 отсто во споредба со EQS.

Од визуелна гледна точка, овој тизер покажува дека Vision EQXX ќе има LED фарови и LED светлосна лента на предната страна. Ќе му недостигаат и традиционални странични ретровизори, а ќе има извајана хауба и LED задни светла.

Производителот на автомобили не потврди дали Vision EQXX ќе има и производствена варијанта, но дури и ако не, технологиите што дебитираат несомнено ќе го најдат својот пат во идните електрични возила на компанијата.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK