КОНЦЕПТ: MAZDA ICONIC SP со Twin-Rotor EV систем

ОБЈАВЕНО НА:

Љубовта кон возењето е во ДНК на секој дизајнер и инженер во Mazda, а нивната страст е највидлива во најпродаваниот родстер во светот, Mazda MX-51.

На саемот за мобилност во Јапонија 2, заедно со премиерата на ажурираниот MX-5 за 2024 година, Mazda го претстави MAZDA ICONIC SP, концепт автомобил што спојува двојна ротирачка ЕВ погонска платформа неодамна лансирана во новата Mazda MX-30 R-EV3.

MAZDA ICONIC SP е концепт на компактен спортски автомобил дизајниран да се прилагоди на новата ера и ја покажува постојаната посветеност на компанијата за создавање производи кои ја задоволуваат љубовта на клиентите за возење и автомобили.

Концептот постигнува низок центар на гравитација за да обезбеди одлични перформанси во возењето. Неговите уникатни пропорции се овозможени со ниската хауба, постигната со монтирање на лесниот и компактен ротационен мотор во центарот на автомобилот.

Iconic SP концептот е долг 4.180 мм., широк 1.850 мм. и висок 1.150 мм. со меѓуоскино растојание од 2.590 мм. Ова значи дека е подолг од сегашната Miata и додадената големина, плус тој хибриден погонски агрегат, исто така значи дека е значително потежок, со што на вагата покажува 1.450 кг.

Идејата за ротационен EV систем со два ротори ќе испорача високо скалабилен мотор со флексибилен распоред и можност за согорување на различни горива, вклучително и водород, што ја прави единствена технологија за Mazda која е идеална за пакети со спортски автомобили. И ако батеријата се полни со електрична енергија добиена од обновлива енергија, можно е да се вози во практично неутрална состојба на јаглерод.

Заедно со MAZDA ICONIC SP, неколку верзии на иконата на брендот на Mazda се изложени на штандот на Mazda, вклучувајќи го и најновиот MX-5 – значајна надградба на моделот од четвртата генерација со нови LED фарови и задни светла, заедно со промени во внатрешност за дополнително подобрување на возачкото искуство.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK