Kia го претстави подобрениот K5

ОБЈАВЕНО НА:

Kia K5 се покажа како цврст и простран седан, кој сега добива мал фејслифт во својата родна Кореја. Ажурираниот K5 беше прикажан пред неколку часа, а засега ја има само верзијата наменета за локалниот пазар, а наскоро се очекува да се појави и глобалниот модел.

Промените на седанот се минимални, а ажурираниот модел лесно можете да го препознаете по сменетите предни светла, како и по поголемите отвори во долниот дел на браникот. Назад се гледаат нови издувни цевки, додека изгледот го комплетира новиот дизајн на тркалата кои се движат меѓу 16 и 19 инчи.

Позначајни промени дојдоа во внатрешноста, каде што контролната табла е обновена за да се сместат пар закривени екрани. Исто така, гломазната рачка на менувачот е отфрлена во корист на мал ротационен менувач. На истото место на дното на централната конзола, Kia додаде сензор за отпечатоци. K5 исто така добива предни и задни камери со висока резолуција кои можат да снимаат и зачувуваат снимки.

Другите промени вклучуваат нов head-up дисплеј, дополнителна изолација на шум и поддршка за надградби преку воздух.

Kia K5 сега може да се нарача во неговата татковина со 2,0-литарски бензинец со 160 КС, 1,6-литарски турбополнач со 180 КС и 2,0-литарски LPI КС со 146 КС. и 2.0-литарски хибрид со 152 КС. од моторот со внатрешно согорување и уште 50 коњски сили од електромоторот. Веројатно исти ќе бидат моторите и за другиот дел од светот.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK