Направил скулптура на Seat Arona

ОБЈАВЕНО НА:

30 годишниот уметник Александре Фарто реализираше невообичаен предизвик – создаде скулптура на Seat Arona.

Овој талентиран португалец за својот подгив потроши 15 тона цемент, челик, силикот и фиберглас, а во реализацијаа на овој проект тој имаше и бројни асистенти со кои секојдневно активно работеа на реализацијата на својата замисла.

“Никогаш претходно немам работено на автомобил. Ова беше одлично искуство за мене” изјави Фарто чије уметничко име е Вилс.

Оваа скулптура е изложена во Музејот за урбата и модерна уметност во Каскаис, Португалија.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK