(Видео): Првиот Ford GT слезе од производната линија

Првиот примерок на моделот Ford GT излезе од производствената линија во Канада, а компанијата објави кратко видео по тој повод.

Ова возило Ford GT му припаѓа на извршниот претседател Бил Форд, но нема информација каква боја е тоа возило.

Извршниот подпретседател Реј Наир го возеше моделот со црна боја и портокалови линии, и со портокалова внатрешност што треба да се користи за маркетиншки цели.

Ford го ограничува годишното производство на моделот GT на само 250 возила, а првите 500 возила се веќе распродадени. Компанијата примила повеќе од 6.000 пријави за овие 500 возила, што значи дека Ford ќе го произведува ова возило уште две години.

Останува уште да се објават техничките детали на новиот GT, а Ford ќе има повеќе од 600 КС од овој турбо ЕкоБуст В6 мотор.

Цената на GT би требало да биде околу 400.000 долари.