За 2 милиони долари: Bentley со 200 грама злато во внатрешноста

ОБЈАВЕНО НА:

Bentley ќе направи само 18 модели од својот најлуксузен модел, Batur, и очекувано, некои од нив веќе имаат сопственици. Но, со цена од околу 2 милиони долари за „основен“ модел, клиентите покрај тоа што ќе можат да добијам многу од нивната имагинација, една од опциите е додава над 200 грама злато во внатрешноста на моделот.

Од Bentley користат рециклиран златен накит, кој потоа поминува низ посебен процес кој го разложува на фини честички. Компанијата прави 3Д модели на деловите, а потоа користи специјален печатач за да ги произведе деталите. Во последната фаза, тие одат кај златар за да ги полира последните детали.

Доколку сте еден од среќниците кои можат да го добијат специјалниот модел и да го конфигурираат по ваш вкус, можете да изберете интересна опција која покрива некои од елементите во внатрешноста со специјален 3D печатен златен слој.

Златото е 18 каратно и се наоѓа на контролорот околу копчето за старт/стоп. Облогата може да се најде и на горниот дел од воланот и копчињата за запирање на протокот на воздух во патничкиот простор.

Batur моментално е на последните тестови во Германија, Шпанија, Франција и Италија, каде инженерите ги прават последните прилагодувања на возилото. Под хаубата на луксузното купе се наоѓа 6,0-литарски бензински мотор со 730 коњски сили и 1.000 њутн метри вртежен момент.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK