Чинат МИЛИОНИ: Топ-20 најскапи автомобили во светот

ОБЈАВЕНО НА:

Кога станува збор за хиперавтомобили од соништата, имињата што сигурно ви доаѓаат на ум се секогаш исти: Bugatti, Ferrari, Koenigsegg и Pagani… Најчесто колку посилни се автомобилите, тие се и поскапи.

Но, кои се најскапите автомобили во светот? За да се одговори на ова треба да се поминат ценовници и конфигуратори од целиот свет, извлекувајќи скоро 30 автомобили со почетна цена од најмалку 1 милион евра. Колегите од Motor1 потрошија извесно време за да стигнат до тој податок.
Сепак листата е ограничена на 20 автомобили.

Меѓутоа, пред да започнете, мора да се разјасни една работа: наведените цени се однесуваат на нови автомобили а не на многу високите вредности на автомобилите кои се продаваат на аукции.

Еве ја листата:

* Pininfarina Pattista
2,6 милиони евра

* Mercedes-AMG One
2,7 милиони евра

* Aston Martin Valkyrie
2,8 милиони евра

*Lamborghini Sian
2,9 милиони евра

* Aston Martin Victor
3 милиони евра


* Bugatti Bolide
3 милиони евра

* Bugatti Chiron Pur Sport
3 милиони евра


* W Motors Lykan Hypersport
3,4 милиони евра

* Lamborghini Veneno
3,66 милиони евра

* Pagani Huayra Roadster BC
3.76 милиони евра

* Bugatti Chiron Super Sport 300+
3.9 милиони евра

* Koenigsegg CCXR Trevita
4.3 милиони евра

* Pagani Imola
5 милиони евра


* Bugatti Divo
5 милиони евра

* Mercedes-Maybach Exelero
8 милиони евра

* Bugatti Centodieci
8 милион евра

* Bugatti La Voiture Noire
11 милион евра


* Rolls-Royce Sweptails
13 милиони евра


* Pagani Zonda HP Barchetta
20 милиони евра


* Rolls-Royce Boat Tail
23 милиони евра

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK