Harley-Davidson има и втор електричен мотор (Видео)

ОБЈАВЕНО НА:

Livewire, брендот за електрични мотоцикли на Harley-Davidson го претстави својот втор модел, S2 Del Mar. Моторот беше претставена во ограничена пред серија – Launch Edition, која беше распродадена за неколку минути. Таа се распродаде за помалку од 18 минути и имаше малопродажна цена од 17.699 долари. Наскоро ќе следи целосната сериска верзија со примамлива цена од 15.000 долари.

Плановите за електричен мотоцикл на Harley-Davidson за Project Livewire првпат беа претставени во 2014 година, но беа потребни уште четири години да се лансира моторот подготвен за употреба и речиси уште една година пред да чини околу 30.000 долари за да излезе во продажба.

Livewire доби мало ребрендирање и многу пониска цена во средината на 2021 година. Со вториот модел, трошоците за влез во е-мото универзумот повторно се намалени за S2 Del Mar. Launch Edition беше ограничена на само 100 мотори, а достапноста за резервации брзо заврши.

Компанијата најавува моќност од 80 КС (59,6 kW), спринт од 0-96 км/ч. за 3,5 секунди или помалку, но во оваа фаза не се споменува максимална брзина. А батеријата треба да биде добра за 160 км. градско возење, врз основа на процедурата за тестирање на опсегот на возење SAE J2982. Моторот од 105 КС и 15,5 kWh батерија на постариот брат на Del Mar нудат спринт од три секунди и 235 км. градска километража за споредба.

Вториот модел Livewire користи 19 инчи напред и назад, прилагодени гуми Dunlop DT1. Се очекува Del Mar да тежи помалку од 199,5 килограми, што го прави околу 25 проценти полесен од Livewire One. Тоа е сè што знаеме во моментов, без сомнение подетални спецификации ќе бидат откриени поблиску при лансирањето на вистинското сериско производство.

Испораките се планирани да започнат во пролетта во 2023 година.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK