Дали не е малку скапо? Пенкало Ferrari што чини 30.000 евра

ОБЈАВЕНО НА:

Возилата на Ferrari се скапи, но нивното поседување значи и престиж, социјален статуст во општеството и на крајот колку си богат. И така е со сите брендирани предмети кои го имаат логото на Ferrari, а не се автомобили.

Уште еден доказ за тоа е најновиот додаток во италијанската производна линија, кој е развиен заедно со друга луксузна компанија – Montblanc. Веднаш ви станува јасно дека тоа е пенкало.

Откако двете марки соработуваа во 2021 година за луксузна серија на пенкала во чест на Енцо Ферари, сега гледаме додаток во сличен стил, но овој пат инспириран од автомобил со ограничен модел.

Како што сугерира името, Montblanc Ferrari Stilema SP3 црпи инспирација од ограниченото издание Daytona SP3. Новото пенкало ќе биде изработено во серија од 599 примероци, од кои секој ќе чини 30.800 евра. Ова е речиси 110 пати повеќе од пенкалото во чест на Енцо Ферари, кое чинеше околу 550 лева.

Додатокот е направен од титаниумска обвивка со уникатен механизам за полнење мастило скриен зад проѕирен црвен елемент на задниот дел. Ferrari вели дека рачката на пенкалото е исклучително избалансирана и идеална и за пишување и за скицирање. На основата можеме да најдеме и бело злато.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK