Volkswagen создава нов бренд

ОБЈАВЕНО НА:

Појавата на Volkswagen R започнува во 2002 година со моделот Golf R32. Потоа понудатат беше проширена со текот на годините и ги вклучи модели како што се Passat R, Scirocco R, Polo R WRC, па дури и кросовер верзии како што се Tiguan и Touareg. Во 2024 година, сепак, Volkswagen има намера да го направи R самостоен бренд.

Стратегијата вклучува создавање на посебен дел на Volkswagen R во забавниот парк Autostadt во Волфсбург. Оваа атракција, слична на BMW Welt во Минхен, привлекува околу два милиони посетители годишно и прикажува различни брендови на групацијата VW.

Новиот R Park, со површина од 1.076 квадратни метри, ќе биде отворен летово. Ќе им понуди на ентузијастите можност да гледаат концептни автомобили и модели со ограничено производство вклучително и електрични автомобили со високи перформанси, додека линијата R преминува кон електрификација.

Touareg R, опремен со хибриден V-6 погон, е ран пример за оваа промена. И покрај фокусот на електричните погони, Volkswagen R останува посветен на моторите со внатрешно согорување.

Одлуката за одвојување на Volkswagen R од главната марка започна во 2020 година, кога стана посебна деловна единица. Овој потег ги одразува сличните иницијативи во рамките на групацијата VW, како што е создавањето на самостојната марка Cupra за модели со високи перформанси од SEAT и статусот на Audi Sport како посебна единица во рамките на Audi.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK