Stellantis ќе продава кинески возила во Европа – па и во Македонија

ОБЈАВЕНО НА:

Производителот на Opel, Fiat, Peugeot, Chrysler и Jeep ќе купи приближно 20 отсто од акциите на Leapmotor за околу 1,5 милијарди евра, се вели во соопштението објавено во текот на ноќта.

Ако не можеш да ги победиш, тогаш придружи им се. Така гласи едно правило, а очигледно концернот Stellantis ја одбра таа варијанта во борбата со кинеските возила. Наместо да се бори, тие решија да бидат сојузници.

Автомобилската групација во четвртокот објави дека ќе купи удел во кинескиот производител на електрични автомобили Leapmotor како дел од соработката што треба да ја зајакне позицијата на двете компании на пазарот на електрични автомобили.

Производителот на Opel, Fiat, Peugeot, Chrysler и Jeep ќе купи приближно 20 отсто од акциите на Leapmotor за околу 1,5 милијарди евра, се вели во соопштението објавено во текот на ноќта.

Stellantis и Leapmotor планираат истовремено да основаат заедничко вложување за производство и дистрибуција на автомобили надвор од Кина, со сопственички удел од 51 и 49 проценти, соодветно.

Целта на партнерството е да ја зголеми продажбата на Leapmotor на високо конкурентниот кинески пазар на електрични автомобили и да го прошири своето присуство во странство. Првиот целен пазар ќе биде Европа.

Минатата година, извршниот директор на Stellantis, Карлос Таварес, ги откажа плановите за основање заедничко вложување со кинескиот снабдувач GAC за производство на Jeeps, наведувајќи го незадоволството од напредокот на плановите.

Кинескиот автомобилски пазар досега играше споредна улога во конгломератот Stellantis, кој во првата половина од годината испорача само околу 90 илјади автомобили во азиско-пацифичкиот регион.

Stellantis наведува дека „нема планови за модели во оваа фаза“, како одговор на прашањето кои возила Leapmotor ќе се продаваат во Европа.

Во моментов, Leapmotor (кој продаде 111.000 автомобили во 2022 година) нуди градски EV T03, потоа SUV C11 и седан C01. Leapmotor C01 EV е еден од автомобилите што се очекува да дојдат во Европа.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK