Skoda Enyaq iV руши рекорди, веќе има повеќе од 40.000 нарачки (ФОТО/ВИДЕО)

ОБЈАВЕНО НА:

Компанијата Skoda може да се пофали со одлични бројки во период кога голем дел од компаниите се трудат да се стабилизираат после турбуленциите кои беа присутни поради ситуацијата со Ковид 19. Новите бројки според кои има 40.000 нарачки за моделот ENYAQ iV е гаранција за убави денови.

„Со нашиот целосно електричен флагман, Skoda Enyaq iV направивме одличен старт на меѓународните пазари и автомобилот беше исклучително добро прифатен од клиентите. До овој момент имаме собрано над 40.000 нарачки и реакцијата на медиумите исто така продолжува да биде позитивна. Сега како дополнување го имаме и ENYAQ COUPE iV“, вели Томас Шефер, извршен директор на Skoda Auto.

За Skoda Enyaq Coupe iV од компанијата велат дека иако е со идентичен дизајн на предниот дел, дизајност на задниот дел му дозволил на тимот на брендот да создаде купе со уште поаеродинамичен, во споредба со тој на ENYAQ, распоред (Cd 0.247). Иако и со малку како конечна вредност подобрувањето има значително влијание врз ефикасноста на електричниот автомобил бидејќи компанијата објави дека нејзината автономија во циклусот за откривање WLTP е намалена на над 535 километри.

Skoda Enyaq Coupe iV

Основната верзија на ENYAQ COUPE iV е опремена со батерија со капацитет од 62 kWh и електромотор со моќност од 180 коњски сили, со погон на задните тркала. ЕNYAQ COUPE iV 80 исто така е со заден погон, но тука батеријата е со капацитет од 82 kWh, моќноста е 205 коњски сили, а автономијата е најдобра над 535 километри.

ENYAQ COUPE iV, кој стандардно е биде опремен со панорамски стаклен таван останал со непроменето растојание меѓу оските (2.765 мм) и ширина (1.879 мм), но должината е намалена за 4 мм до 4.563 мм, а висината е со милиметар до 1.617 мм. Товарниот дел на електромобилот е исто така импресивен од 570 литри.

Со оглед на тоа што сопствениците на ENYAQ COUPE iV ќе можат да избираат меѓу три верзии на моќност, батерии со два капацитети и модификации со погон на две и на четири тркала.

Основната верзија на ENYAQ COUPE iV е опремена со батерија со капацитет од 62 kWh и електромотор со моќност од 180 коњски сили, со погон на задните тркала. ЕNYAQ COUPE iV 80 исто така е со заден погон, но тука батеријата е со капацитет од 82 kWh, моќноста е 205 коњски сили, а автономијата е најдобра над 535 километри.

Топ верзијата на ENYAQ COUPÉ iV е ENYAQ COUPE iV 80x со погон на четири тркала, батерија 82 kWh и моќност од 265 коњски сили.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK