Opel ќе понуди батериски-електрична варијанта на секој модел во 2024 година

ОБЈАВЕНО НА:

Opel направи уште еден голем чекор кон станување целосно електричен бренд, објавувајќи дека наследникот на Opel Crossland B-SUV, исто така, ќе се нуди со целосно електричен погон во 2024 година. Тоа значи дека секој модел во портфолиото на производи на марката со „молања“ ќе биде достапен како батериска-електрична варијанта веќе следната година.

Извршниот директор на Opel, Флоријан Хуетл изјави: „Со наследникот на Crossland, ќе ја направиме забавата со електричното возење на батерии достапно низ целата наша палета на модели – и ќе им овозможиме на нашите клиенти пристап до локална мобилност без емисии во секој од нашите модели“.

Широката палета на модели на Opel со електрична енергија денес веќе се протега од Rocks Electric quadricycle, Combo-e Life и Zafira-e Life до целосно електричните варијанти на Corsa и Mokka. На овие возила штотуку им се придружи новата Astra Electric, која е достапна за нарачка сега, а следната година ќе следи целосно електричниот наследник на компактниот теренец Grandland. Покрај тоа електричните верзии на батерии на целото портфолио на комерцијални возила што го сочинуваат Rocks Electric Kargo, Combo-e, Vivaro-e и Movano-e се веќе достапни и денес.

Портфолиото на електрифицирани возила на Opel, исто така, содржи локални алтернативи без емисии на чисто електричен погон на батерии. Овие моментално ги вклучуваат динамичните врвни модели на новата подмарка на Opel GSe – Astra GSe, Astra Sports Tourer GSe и Grandland GSe.

Понатаму, Opel продолжува со пионерски развој на транспортери на водородни горивни ќелии. Vivaro-e HYDROGEN е веќе на пат, а голем транспортер на горивни ќелии треба да следи во 2024 година.

Исто така, 48V хибриди ќе се приклучат на електрифицираната линија во иднина, почнувајќи наскоро со неодамна објавената нова Opel Corsa. Моторите од 74 kW/100 КС и 100 kW/136 КС ќе доаѓаат со нов автоматски менувач со двојна спојка. Така, новата Corsa на клиентите ќе им понуди избор на погони, од чисто електрични батерии до хибридни до високоефикасни мотори со согорување, што е незаменливо во овој сегмент.

Opel ќе понуди 15 електрифицирани модели само до крајот на оваа година. Брендот е посветен на целосно електрично портфолио на производи во Европа до 2028 година.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK