(Видео): Кога Bugatti забрзува до 300 км/ч.

ОБЈАВЕНО НА:

На фејсбук профилот на Bugatti беше објавено видео запис од спринтот на автомобилот од од место од 300 км/ч. Францускиот хиперавтомобил со моќност од 1.500 КС стигна до посакуваната брзина за 13,1 секунда.

Според официјалните податоци на фабриката, 8 литарскиот W16 забрзува до 100 км/ч. за 2,5, до 200 – за 6,5 и до 300 – за 13,6 секунди. Забрзувањето од место до 400 и целосно застане трае 1 минута.

Максималната брзина на Chiron е ограничена на 420 км/ч. Една година по премиерата на Bugatti тие веќе продадоа половина од планираната серија кој ќе биде ограничен на 500 примероци

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK