„Кралот на автомобилите“ сега и во Македонија: Golf 8 со одлична цена во понудата на Порше Македонија

ОБЈАВЕНО НА:

Најважно е дека Golf 8 сега е уште попријателски, поекономичен, поповрзан и пред се возило што никогаш не излегува од мода. Веќе изложен во салонот на Порше Македонија, достапен за разгледување, нарачка...Од Порше Македонија имаат подготвено и одлични понуди за почетокот на кампањата.

Кога ќе се спомене името на Golf секогаш се мисли на „кралот“, на најпродаваното возило и на моделот што и во 2020 година имаше најдобри продажни бројки во Европа. А, Македонија е земја каде се почитувал и се почитува „ликот и делото“ на VW Golf. Сега конечно почна и продажбата на новиот модел, и веднаш има одлична цена која сигурно ќе ве натера да размислите – можеби е време да го смените вашиот стар автомобил.

Доволно е малку да го разгледате листот со опремата и се разбира цената на Golf 8 и да видите дека најновата генерација има многу повеќе на листата. Почнувајќи со 2.0 TDI мотор со 115 КС наместо досегашниот 1.6. Па преку дополнителната понуда која има доста системи за помош на возачот како „промена на лената Side Assist”, па преку асистент за долги светла, задна камера, мултифункционален волан…..

Најважно е дека Golf 8 сега е уште попријателски, поекономичен, поповрзан и пред се возило што никогаш не излегува од мода. Веќе изложен во салонот на Порше Македонија, достапен за разгледување, нарачка…Од Порше Македонија имаат подготвено и одлични понуди за почетокот на кампањата.

* Ценовник на Golf 8

Кога ќе видите дека потрошувачката е под 4 литри, а резервоарот собира 50 литри, тоа е доволно за долги, долги патувања. TDI моторите воведуваат технологија за двојно дозирање на AdBlue со помош на два SCR катализатори и постигнуваат намалување на емисијата на азотни оксиди (NOx) до 80%, со истовремено намалување на потрошувачката и до 17% во споредба со TDI моторите од претходната генерација. TDI се уште го нема кажано последниот збор…

Golf 8 во Македонија

Најважно е дека Golf 8 сега е уште попријателски, поекономичен, поповрзан и пред се возило што никогаш не излегува од мода. Веќе изложен во салонот на Порше Македонија, достапен за разгледување, нарачка...Од Порше Македонија имаат подготвено и одлични понуди за почетокот на кампањата.

Никогаш порано новиот Golf не бил толку прогресивен. Неговата дигитализирана внатрешност овозможува нова димензија на интуитивна употреба на возилото. Системите за помош на возачот функционираат до брзина од 210 км/ч. Golf 8 е првиот Volkswagen кој користи информации од сообраќајот преку Car2X, што значи дека може да предупредува на опасности уште пред да им се приближите. Еволуцијата на Golf започна пред 45 години во Волфсбург, каде низ годините се дизајнираше и рафинираше за денес да ви ја претставиме последната, осма генерација на најуспешниот автомобил што ја дефинира и именува компактната класа.

Погонските опции за новиот Golf вклучуваат бензински мотори TSI, дизел мотори TDI, електрично потпомогнати бензински мотори eTSI mild hybrid и бивалентен бензински мотор предвиден за погон на природен гас TGI. Сите без исклучок со турбо полначи. Моќноста за сега се движи од 66 KW/90 КС до 110 KW/150 КС. Кај eTSI mild hybrid моторите освен електричната поддршка за дополнително намалување на емисиите помага и примената на Miller-овиот циклус на согорување.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK