Купувачите го сакаат: Suzuki Jimny со 5 врати ќе се нуди и во Јапонија

ОБЈАВЕНО НА:

Suzuki ќе ја прошири линијата на Jimny на својот домашен пазар во Јапонија, по успехот на верзијата со 5 врати во Индија

Подолгата и попрактична верзија со 5 врати на Suzuki Jimny, која ексклузивно се произведува во фабриката Гуруграм во Индија, ќе биде извезена во Јапонија откри висок функционер на компанијата

Јапонските клиенти моментално имаат пристап само до локално произведената верзија на Jimny со 3 врати, со тесна каросерија и стандардна спецификација. Сепак, CV Raman, главен директор за технологија на Maruti Suzuki, неодамна потврди за Autocar India дека Jimny со 5 врати „ќе биде лансиран и во Јапонија, но по некое време“, навестувајќи ја проширената линија за моделот со спецификации JDM.

За време на лансирањето на новата варијанта на каросеријата на почетокот на 2023 година, Suzuki ги објави плановите да ја понуди на глобалните пазари вклучувајќи ги Индија, Африка и Латинска Америка, но се чини дека се размислува за повеќе региони со оглед на позитивната реакција на јавноста.

Со должина од 3.985 mm, Jimny со 5 врати е 340 mm подолг од моделот со 3 врати со глобални спецификации, поради растегнатото меѓуоскино растојание што резултира со попространа кабина. И покрај дополнителната тежина, Jimny со 5 врати со индиски спецификации е опремен со атмосферски 1,5-литарски бензински мотор кој ги произведува истите 103 КС и 134 Nm вртежен момент.

Четвртата генерација на Jimny првично беше претставена во 2018 година, така што е време Suzuki да воведе фејслифт за популарниот теренец веќе следната година. Во јануари 2023 година, производителот на автомобили најави целосно електричен Jimny за Европа, со официјалниот тизер кој покажува осветлена решетка и нова LED графика.

Што се однесува до погонските единици, покрај EV, шансите се дека Suzuki ќе ја прошири линијата на Jimny со хибридна верзија, барем за пазарите каде електрификацијата е доста важна. Јапонија е еден од тие случаи, при што локалната понуда на Suzuki ќе содржи 20% EV и 80% хибриди до 2030 година.
Плановите на производителот на автомобили за Европа имаат спротивен однос со целна мешавина од 80% EV и 20% хибриди до 2030 година.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK