КРИЗА или.. BMW, Mercedes, VW и Audi нема да се појават во Женева во 2024

ОБЈАВЕНО НА:

Германските производители на автомобили нема да учествуваат на воскреснатиот автомобилски саем во Швајцарија и постојат сомневања за присуството на брендовите Stellantis, се тврди во медиумските извештаи.

Пандемијата со СОVID-19 резултираше со хаос низ автомобилската индустрија, предизвикувајќи застој во производството што во некои случаи дури сега се оттргнува. Но, една од најтешко погодените забави беше Саемот за автомобили во Женева, кој беше откажан неколку дена пред да се отвори настанот во 2020 година и со салите веќе полни со автомобили.

Шоуто, кое неодамна се пресели во Катар, не се одржува во неговиот традиционален швајцарски дом од 2019 година, а сега настанот за враќање во 2024 година планиран за Европа беше погоден со веста дека најмалку четири големи производители на автомобили нема да присуствуваат.

BMW и Мерцедес одлучија да се држат настрана, според извештајот на Automobilwoche, и со оглед на тоа што Stellantis штотуку се откажа од настапот на CES во Лас Вегас, можно е неговиот тим на брендови да не сака да инвестира милиони за да биде во Швајцарија.

Audi и VW, исто така, нема да бидат изложени во конгресниот центар Palexpo следниот февруари и март, но претставниците на Skoda, Cupra и Porsche им рекоа на новинарите на Automobilwoche дека допрва треба да донесат конкретна одлука во врска со присуството, иако е малку веројатно дека тие би бил таму.

Женева отсекогаш беше најдоброто од традиционалните европски шоуа од повеќе причини. Еден, тој беше веднаш до аеродромот, и два, беше навистина компактен, кој се состоеше од само две главни сали една до друга, што значи дека можеш да видиш сè без да одиш километри напред-назад, и да се „загубиш“.

Реалноста е дека автомобилските компании повеќе не треба да бидат на саеми за да се поврзат со луѓе, а луѓето повеќе не треба да ги посетуваат изложбите за да видат автомобил кој и онака ќе биде само статичен експонат. Претставите што ќе преживеат и ќе напредуваат се живи, дишечки спектакли кои мешаат сè што беше добро за традиционално автосалон со возбудата од гледање и слушање.

Но, тоа не мора да значи дека Женева е осудена на пропаст. Организаторите се зафатени со обидот да ги привлечат кинеските автомобилски компании да присуствуваат и бидејќи истите тие компании се очајни да се етаблираат на европскиот пазар, можеби ќе бидат среќни да ја пополнат празнината што ја оставија како BMW, Audi, Mercedes и VW.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK