BMW со нов електричен автомобил со прифатлива цена

ОБЈАВЕНО НА:

BMW подготвува замена за својот најприфатлив електричен автомобил, i3. Новиот i1 ќе биде направен на најновата Neue Klasse платформа. Ова е го објав Automobilwoche и според информациите, BMW се подготвува да ја лансира следната генерација на хечбекот Серија 1, но паралелно се развива и алтернативен модел на електрична влечна сила.

Менаџерот на проектот Френк Вебер потврди дека брендот сака да ја пополни празнината што ја остави со прекинот на хечбекот i3. Производителот на автомобили моментално нема сличен електричен модел, но тоа ќе се промени во иднина.

Интересно е тоа што за разлика од новата генерација на хечбекот од Серија 1, електричниот автомобил i1 би можел да добие погон на задните тркала наместо погон на предните тркала како првата серија. Архитектурата Neue Klasse поддржува различни распореди, благодарение на што производителот може да понуди голем број на модификации на своите електрични автомобили.

Се очекува BMW i1 да биде најприфатливиот електричен автомобил во гамата на марката. Во исто време, новиот производ ќе понуди богата опрема и напредни технологии. Се размислува и за создавање на М-верзија на електричниот автомобил. Може да добие два електромотори со системска моќност од околу 350 КС.

Лансирањето на BMW i1 се очекува околу 2028 година. Засега, производителот на автомобили директно не откри детали за новиот производ.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK