BMW испорача 1 милион електрифицирани возила, ветува 2 милиони до 2025 година

ОБЈАВЕНО НА:

BMW официјално го продаде своето 1 милионито електрифицирано возило, предавајќи ги клучевите од целосно електричното BMW iX на клиент во BMW Welt фабриката во Германија.

Зборувајќи со новинарите по церемонијата на испорака, Питер Нота, член на Управниот одбор на BMW AG одговорен за клиенти, брендови и продажба, откри дека приближно 70 отсто од електрифицираните возила што BMW ги продава биле хибриди. Тој додаде дека BMW ќе испорача околу 2 милиони целосно електрични возила на клиентите до 2025 година и верува дека најмалку 50 проценти од сите возила што ќе ги продаваат до 2030 година ќе бидат електрични.

„Испораката на нашето милионитото електрифицирано возило означува пресвртница во нашата трансформација – и веќе го имаме на повидок следното: Имаме за цел да ја пробиеме границата од два милиони за само две години“, рече Нота. „Благодарение на нашата постојано растечка палета на производи, си поставуваме амбициозни цели за продажба, особено за целосно електрични возила: во 2022 година, имаме за цел да ја удвоиме овогодишната продажба. До 2025 година BMW Group ќе испорача околу два милиони целосно електрични возила на клиентите. Очекуваме барем едно од секои две продадени возила на BMW Group да биде целосно електрично до 2030 година“.

BMW ќе претстави мноштво целосно електрични модели во наредните години. Меѓу првите што ќе бидат лансирани ќе бидат електричните верзии на серијата 7 на BMW и BMW X1. Дополнително, електричната серија 5 ќе биде додадена во палетата на автомобилскиот производител во 2023 година.

Другите EV кои се планираат вклучуваат наследник на Mini Countryman и Rolls-Royce Spectre. Всушност, сите модели на Mini ќе бидат електрични до почетокот на 2030-тите, додека Rolls-Royce ќе стане целосно електричен бренд до 2030 година.

 

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK