Peugeot се враќа на Le Mans во 2022 година

ОБЈАВЕНО НА:

Неколку денови откако спортската дивизија на Peugeot го објави своето ново лого, доаѓа информација и за враќање на францускиот производител во трката за издржливост Le Mans.

При тоа Peugeot Sport го објави Le Mans Hypercar Prototype возилото, а го објави и видеото “Back to Le Mans” со кое го најави враќањето.

Болидот е во црна боја со свелто зелени детали, а распоалга со хибриден погон кој продуцира 670 КС. Погонот е на сите четири тркала, а тежината е нешто повеќе од илјада килограми.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK