Доаѓаат подостапни ЕВ возила: Новиот Citroen е-C3 ќе чини 23.000 евра

ОБЈАВЕНО НА:

Citroen ја претстави електричната верзија на еден од најпопуларните модели во компактниот сегмент – C3. Новиот e-C3 е целосно електричен супермини со кросовер елементи што има за цел да биде достапен. Почетната цена ќе биде 23.300 евра, а во 2025 година ќе се појави поевтина електрична верзија по цена од 19.990 евра.

Покрај електричните автомобили, францускиот производител потврди дека ќе има и Citroen C3 со бензински мотор, продолжувајќи го наследството на неговите претходници

Се чини дека европскиот модел е тесно поврзан со Citroen New C3 кој дебитираше пред две години, кој веќе е достапен во Индија и Јужна Америка. Целокупниот изглед, профилот и пропорциите на двата модели се речиси идентични, но европскиот e-C3 може да се пофали со редизајнирани предни и задни, и двата инспирирани од концептот Oli.

Меѓу главните моменти се предните и задните LED светла кои го воведуваат новиот светлосен потпис на Citroen, заедно со новиот овален амблем кој за прв пат се појавува на супермини.

Електричниот автомобил е опремен со еден електричен мотор поставен напред со моќност од 111 КС. Овој мотор е помалку моќен од единицата со 154 КС што ја има кај Peugeot e-208 и Opel Corsa-e, но многу помоќен од единицата со 57 КС на e-C3 во Индија. Според производителот на автомобили, e-C3 според ЕУ спецификацијата забрзува од 0 до 100 km/h за 11 секунди и има максимална брзина од 135 km/h.

Моќта доаѓа од батерија од 44 kWh литиум-железо-фосфат (LFP) која обезбедува опсег до 320 km под WLTP. Оваа батерија ќе биде компатибилна со 100kV DC полнење, полнење од 20 до 80% за само 26 минути. Истиот процес трае 4 часа и 10 минути од стандарден 7 kV AC полнач.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK