Toyota го покажа електричниот bZ3 – ќе и конкурира на Tesla

ОБЈАВЕНО НА:

По десетици декласифицирани патентни фотографии, Toyota конечно го претстави вториот електричен модел во својата гама – bZ3. Автомобилот е развиен за BYD и FAW Toyota и моментално ќе се вози само во Кина, каде што го имаше своето деби. Според податоците на компанијата моделот ќе може да мине околу 600 км. со едно полнење, и ќе биде вистински конкурент на Tesla.

Моделот се придржува до стилот на другиот електричен модел во гамата на јапонскиот – bZ4X, но со покомпактни димензии, што брзо го претвори во еквивалент на конвенционалната Corolla што ја знаеме. Должината на возилото е 4.725 мм., ширината е 1.835 мм., а висината 1.475 мм. Меѓуоскиното растојание е 2.880 мм. Капацитетот е превоз на пет патници.

Внатрешноста на автомобилот успешно комбинира остри линии со заоблени форми кои овозможуваат исклучително низок коефициент од 0,218. Предните светла се поврзани со тенка светлосна лента, слична на стоп светлата, како што знаеме од претходните снимки на автомобилот. Во моментов Toyota е прилично штедлива на темата за фотографии и гледаме само 5 снимки, од кои две се од внатрешноста.

Таму се наоѓа таканаречената инфозабавна конфигурација „Дигитален остров“ со мал екран зад возачот и голем дисплеј ориентиран кон портрет во средината на контролната табла. На централната конзола е поставен џојстик, кој се користи за контрола на повеќето работи во автомобилот.

Во однос на погонот, Јапонците исто така не делат многу iинформации, а засега знаеме дека автомобилот ќе може да помине околу 600 километри според кинеските мерни стандарди. Toyota нема да го дели капацитетот на батеријата, но вели дека ќе го задржи 90% од него по 10 години. Според претходните информации, автомобилот ќе се нуди со две опции за погон и 178 коњски сили односно 238 коњски сили.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK