Tesla добива конкуренција: Faraday Future со 1.050 КС и забрзување од 2,39 секунди

ОБЈАВЕНО НА:

Една година откако Faraday Future го претстсви својот „луд“ концепт на ЦЕС, сега стигнува и првото продукциско возило со прототип спецификација наречено FF 91.

Се работи за кросовер/СУВ возило со 130 kWh и домет од 600 км. Користи четири електрични мотори кои може да испорачаат сила од 1.050 КС и 1.800 Нм вртежен момент. Интересно е што може да забрза од 0 до 96 км/ч. (60 милји) за само 2,39 секунди. Тоа значи дека е побрз од Tesla Model S P100D што забрзува за 2,4 секунди

ff91-26

FF91 е опремено со отворен систем за полнење што значи дека се прилагодува на сите стандарди на електрични извори. Автомобилот има повеќе од 30 сензори и овозможува самостојно движење, односно во режин на автопилот.

Возилото има коефициент на аеродинамика од 0.25 што го прави едно од „најмазните“ продукциски возила.

Засега нема потврда кога точно ќе почне производството, но се најавува за 2018 година и може да се нарача со оставање на депозит од само 5.000 долари. Цената се уште не е објавена.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK