Новите Volkswagen GTX модели добиваат посеопфатна стандардна опрема и префинет изглед

ОБЈАВЕНО НА:

Volkswagen објави дека спортски GTX верзии на целосно електричните ID.4 и ID.5, кои се опремени со два електрични мотори и погон на четири тркала, ќе бидат достапни на пазарот со зголемена стандардна опрема и дополнителни ексклузивни елементи на дизајнот. Тоа ќе вклучи посебен дизајн на предната маска и панелите на вратите.

Секој од моделите во целосно електричен ID. семејството ќе биде достапно и во специјална GTX модификација. Цените по кои може да с енарачаат во Германија се 53.255 евра за ID.4 GTX и ID.5 GTX за 56.455 евра.

Во однос на збогатената стандарда опрема со GTX модификации на ID.4 и ID.5, Volkswagen коментира дека моментално достапните како дополнителен пакет Design и Comfort веќе се дел од опремата на секој од двата електрични автомобили.

Внатрешноста има и некои нови карактеристики: таблата и облогите на вратата сега се црни. Црвените украсни шевови низ внатрешноста визуелно ја истакнуваат неговата спортска природа и меѓу другото може да се најдат и на црниот кожен волан. Опционалните премиум спортски седишта се исто така украсени со црвени шевови.

Но, однадвор, црната боја ги става акцентите: лентата на рамката на покривот, C-столбот, надворешните ретровизори и дифузорот сега сјаат во сјајна црна боја. Сјајни бандажи од 21 инчи во црн дизајн се достапни на барање. Заедно со стандардната црна боја на покривот и затемнетите прозорци, ова резултира со прогресивен и во исто време елегантен изглед.

Понудата на GTX моделите на Volkswagen има два електрични мотори и систем за погон на четири тркала 4MOTION. Расположливата моќност на системот е 299 коњски сили, вртежниот момент е 460 Nm, а максималната брзина е електронски ограничена на 180 km/h.

Во однос на слободата на движење, ID.4 GTX ветува автономија до 500 километри, а ID.5 GTX една од 512 километри. Двете електрични возила нудат можност за брзо полнење до 135 kW, што ви овозможува да ја наполните интегрираната батерија од 5% до 80% за до 36 минути и ви овозможува да поминете нови 337 километри со ID.4 GTX и 376 километри на ID .5 GTX.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK