За овој Lexus се чека и до 4 години за испорака

ОБЈАВЕНО НА:

Во Јапонија, понекогаш се потребни и до четири години за да седне зад воланот на новиот Lexus LX, бидејќи луксузниот оддел на Toyota се бори да ја одржи побарувачката. Според Automotive News, клиентите ќе мора да чекаат долго време, бидејќи ќе бидат потребни до 48 месеци за да го добијат теренецот.

Во обид да го намали времето на испорака, Lexus привремено престана да прима нарачки на својот домашен пазар. За среќа, американските купувачи сè уште можат да нарачаат, иако понудата е ограничена.

Помалиот NX е исто така популарен во „Земјата на изгрејсонцето“, толку многу што новите нарачки нема да се исполнат повеќе од 12 месеци. Lexus повеќе не прима порачки за луксузниот компактен кросовер во својата земја. Нејзината матична компанија, Toyota донесе слична одлука за Land Cruiser 300.

Toyota редовно издава соопштенија во кои се наведуваат плановите да го запре производството во некои од нејзините јапонски фабрики поради недостаток на потребни компоненти. Не мора да се работи за недостиг на чипови, туку за ограничувања во снабдувањето предизвикани од пандемијата на коронавирус, што сè уште влијае на секојдневниот бизнис на производителот на автомобили.

За месец јули, Toyota/Lexus им кажа на своите добавувачи на почетокот на годината дека треба да произведе 800.000 единици ширум светот, вклучувајќи 250.000 во Јапонија и 550.000 единици во странство. Сепак, планот за производство ширум светот е намален за околу 50.000 возила поради моменталниот недостиг на делови.

Toyota планира да го зголеми производството во наредните месеци со планирање да склопува просечно 850.000 автомобили месечно за периодот јули-септември. Сепак, јапонскиот производител на автомобили останува претпазлив и вели дека овие бројки би можеле да се намалат поради недостатокот на полупроводници и влијанието СОВИД-19 што сè уште го има врз автомобилската индустрија.

Иако Toyota веќе загуби околу 400.000 возила од почетокот на фискалната година на 1 април, таа не ја промени својата прогноза за целата фискална година производство од околу 9,7 милиони автомобили. Ова покажува дека компанијата е решена да направи се што е во нејзина моќ за да го исполни својот првичен план. Ако успее, Toyota (и Lexus) ќе постават нов годишен производствен рекорд.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK