Ford Focus доби освежување и многу нови детали (Фото/Видео)

ОБЈАВЕНО НА:

Откако минатиот месец ја освежи Fiesta, сега Ford направи апдејт и на Focus со многу промени внатре и надвор. Сите нивоа на опременост добиваат редизајнирани стандардни LED фарови со вградени светла за магла за почиста предна маска. Со дополнителна цена, пикселните LED фарови работат со предна камера за да ги исклучат деловите од фаровите за да избегнат заслепување на возачите што доаѓаат. Светлата со горните спецификации исто така ја користат камерата за да го „прочитаат“ патот напред и да ја осветлат внатрешноста на кривината.

Што се однесува до задните светла, хечбекот и караван верзијата добиваат затемнети стакла, а има и нова опција за LED задни светла со потемна средишна површина и различен светлосен знак. Како што беше случајот со помалата Fiesta, сега Ford ги освежи сите нивоа на Focus, вклучително и ST-Line со спортски изглед и моделот Active.

Нема да биде целосно дотерување без rразубавување на Focus ST, кој добива нов дизајн на тркала од алуминиум и зелената боја позајмени од Puma ST и Fiesta ST. Најсилната верзија продолжува да се нуди и во хечбек и во каросериски изведби, но интересно, Ford не кажува ништо за дизел моторот бидејќи се споменува само бензинската единица EcoBoost.

Ford Focus доби освежување

Сите нивоа на опременост добиваат редизајнирани стандардни LED фарови со вградени светла за магла за почиста предна маска. Со дополнителна цена, пикселните LED фарови работат со предна камера за да ги исклучат деловите од фаровите за да избегнат заслепување на возачите што доаѓаат.

Направена е голема промена во внатрешноста на кабината каде Focus се префрла на најновиот инфозабавен систем SYNC 4 на Ford. Се одликува со поголем екран на допир од 13,2 инчи со поддршка за надградби преку воздух, како и безжична интеграција на Apple CarPlay и Android Auto. Поголемиот дисплеј ги проголта физичките контроли за климатските поставки за да создаде помалку преполна централна конзола.

Што се однесува до моторите, обичните верзии на Focus добиваат турбо бензинец со 1.0-литарски трицилиндричен мотор, достапен со 125 КС и 155 КС преку предните тркала преку шест-брзински мануелен менувач или нов автоматизиран седум степен, со двојна спојка. EcoBoost има корист од 48-волти блага хибридна технологија до помала потрошувачка на гориво и емисија на CO2. Алтернативно, трицилиндричниот мотор може да добие без електрификација, во тој случај испумпува 100 КС и 125 КС додека работи и со шестстепен мануелен.

Ford го одржува дизелот во живот, четирицилиндричен 1,5-литарски EcoBlue кој може да се има со 95 КС или 120 КС. И двете конфигурации работат со стандарден рачен шестстепен, но помоќниот уред може по избор да се поврзе со осумстепен автоматски. Нема механички промени во Focus ST, на кој работи турбо бензинска единица со моќност од 280 КС.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK