Toyota Yaris e „Европски автомобил на годината 2021„

ОБЈАВЕНО НА:

Новата генерација на Toyota Yaris е добитник на признанието „Автомобил на годината во Европа за 2021“ година. Јапонскиот автомобил во конкуренција на седумте финалисти доби најмногу гласови од 59-те членови на Жирито од 22 земји од Европа.

За Toyota Yaris ова е втора ваква награда откако првата генерација на Yaris беше победник во 2000 година. Во конкуренција за „Автомобил на годината“ беа уште и Citroen C4, Land Rover Defender, Fiat 500, Skoda Octavia, VW Id.3 и Cupra Formentor.

Церемонијата на доделување на наградата, односно објавувањето на побендикот беше во Женева, и се одржа онлајн.
Целата снимка од прославата можете да ја погледнете тука.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK