Nissan ги ангажираше креаторите на Pac-Man да го редизајнираат звукот на електричните возила

ОБЈАВЕНО НА:

Според јапонската компанија, електричните автомобили комуницираат со луѓето и пренесуваат информации на ист начин како и видео игрите: преку интуитивни звуци. Затоа сметаат дека е толку важно да се подобри тој невербален јазик и да се направат електричните модели на Nissan да имаат повеќе личност и карактер.

Nissan одлучи да соработува со Бандаи Намко, креаторот на митскиот Pac-Man или сагата Street Fighter, за да ги подобри иритирачките сигнали што потсетуваат на важни работи. Bandai Namco сака да го постигне ова благодарение на дизајнерите на звучни видео игри, и тоа да го има веќе во Nissan Qashqai во Европа, Nissan Rogue и Pathfinder во САД и Nissan Note во Јапонија.

Во видеото можете да ги видите промените во различните звучни звучни звуци-звучни сигнали: сега тие се помалку пискaви и досадни (особено затоа што повеќе не звучат како будилник).

Еден од дизајнерите на звук, Минамо Такахаши, беше композитор на саундтракот за Текен 3: „Во играта има два вида звук: едниот создава светоглед на приказната и изразува како се развива; другиот е функционален и апсолутно витален за играјте затоа што ви даваат повратни информации или ве предупредуваат на опасност “, објаснува тој.

Според Такахаши, како и звуците од играта, предупредувањата на кокпитот на возилото треба да пренесат важни информации без да го одвлечат вниманието на возачот.

Но, колку и да станаа реални видео игрите, тој верува дека се уште постои голема разлика во создавањето звуци што функционираат во реалниот свет. И за да не се мешаат овие предупредувања со звуците на звучните, Nissan постави нов оптимизиран звучник во близина на возачот.

 

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK