Електричниот скутер Ola ќе вози и со 115 км/ч (ВИДЕО)

ОБЈАВЕНО НА:

Новиот индиски електричен скутер Ola конечно беше пуштен на локалниот пазар, а официјалните карактеристики се веќе познати. Има две варијанти за новиот E2W – Ola S1 и Ola S1 Pro.

Првиот може да постигне максимална брзина од 90 км/ч додека вториот може да достигне 115 км/ч. Компанијата пушти видеоклип со највисоката брзина на електричниот скутер, која покажува дека овие бројки не се едноставно само трик.

Видеоклипот на Ola за електричен скутер со максимална брина го покажува моделот Ola S1 Pro во црна боја. Тој е управуван од жена на затворен аеродром. Електричниот мотор со моќност од 8,5 кВт работи со полна сила за да му даде на E2W перфектен старт, помогнат од режимот Hyper.

Електричниот скутер Ola S1 може да забрза од 0 до 60 км/ч за пет секунди, додека Ola S1 Pro може да ја направи вежбата за само три секунди.

Ola S1 Pro има батерија со капацитет од 3,97 кВтч. Исто како и кај S1 и таа може да понуди 75 километри со само едно полнење за кое се потребни 18 минути.

И покрај тоа за да се наполни целосно овој модел се користи конвенционален уред, а ќе треба да се чека 6 часа и 30 минути. Што се однесува до обемот, S1 Pro може да помине 181 со едно полнење. Тука има три режими на возење и тоа: нормален, спортски и дополнителен режим за хипер управување.

После лансирањето на машината на индискиот пазар, компанијата има намера да ја извезува и за други земји и континенти, вклучувајќи ја и Европа.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK