Volkswagen ID.3 е „топ-сигурно“ возило – освои „петка“ на EuroNCAP

ОБЈАВЕНО НА:

Euro NCAP го објави рејтингot за безбедност на ID.3. Првото целосно електрично возило на Volkswagen што освојува пет sвезди за безбедност.

Многу очекуваниот ID.3 е првото целосно електрично возило на Volkswagen и, следејќи ги иконите Beetle и Golf, ја носи компанијата во третата генерација на производство на автомобили. ID.3 е првиот автомобил во семејството ID, и уште модели се очекуваат во наредните години.

Автомобилот се здоби со заслуги од најновите тестови на Euro NCAP, со добри резултати во сите области. ID се залага за „интелигентен дизајн, идентитет и визионерски технологии“.
Кога станува збор за безбедноста, ова значи дека робусниот структурен интегритет и најновата технологија на ограничување се комбинираат со високотехнолошки сензори за да понудат одлична сеопфатна заштита за патниците во автомобилот и за другите учесници во сообраќајот.

Системите за избегнување на несреќи како AEB се стандардни, а безбедноста по несреќата е покриена со Multi-Collision Brake, систем што ги влијае на сопирачките по судир за да спречи понатамошни влијанија и со напредниот систем за е-повик.

Генералниот секретар на Euro NCAP, Мичиел ван Ратинген, потврди:
„ID.3 претставува насока на патувањата за автомобилската индустрија во последниве години. Климатската криза значи дека сите ние мора да се прилагодиме на почиста иднина и електричните автомобили ќе станат норма во следните години. Euro NCAP ќе продолжи да гарантира дека зачувувањето на планетата нема да чини по цена на безбедност и среќен сум што гледам дека ID.3 – последната генерација на автомобилот на луѓето – не прави компромиси во врска со ова “.

Во текот на последните месеци, Euro NCAP исто така ја оцени новата Plug-in Hybrid варијанта на Toyota RAV4 и го прошири рејтингот со 5 ѕвезди што ги доби уште во 2019 година овој модел.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK