(Видео) Возможно е: Од 0 до 100 км/ч. за половина секунда, и тоа на вода!

ОБЈАВЕНО НА:

Водата отсекогаш била предмет на истражување дали може да се користи како погонско гориво. Вљубениот во ракетна техника, Франсоа Гиси успеа неговиот трицикл да го „истрела“ од место до 60 милји на час (96 км/ч) за околу половина секунда – нешто за што дури и во Формула 1 може само да сонуваат. За таа цел, тој користи водата.

Прилично ексцентричен Гиси стана познат пред некое време дека успеа со ракетен велосипед на патеката Ferrari да развиe брзина од 207 милји на час (338 км/ч), a во најновото достигнување преминува од две на три тркала и додава доста повеќе сила.

Неговиот трицикал забрза од место до 100 км/ч. за само 0.55 секунди и тоа за време на обидот за рекордно поминети 1/8 милја, постигнувајќи терминална брзина од 162 милји на час /259,2 км/ч. И тоа е направено со користење на … дождовница!

Гиси постигна и максимална брзина од 330 км/ч. за 4,8 секунди,

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK