Кој е побрз, авион или Rimac Nevera? (ВИДЕО)

Трката меѓу автомобили и авиони е нешто што не е толку ново бидејќи Top Gear направи таков тест со Bugatti Veyron и пред неколку години. Во новата реклама, Rimac Nevera се соочува со мал авион кој лета наопаку.

Авионот го управувал Словенецот Петer Подлуншек, кој изведува акробации во воздух од 1994 година и победува на бројни натпревари низ годините. Зад воланот на Nevera е тест-пилотот Мирослав Зранчевиќ, кој се обидува да го задржи автомобилот пред авионот или барем до крајот на пистата.

Nevera е придвижуван од четири електромотори со системска моќност од 1.914 КС и максимален вртежен момент од 2360 њутн метри. Ова овозможува забрзување од 0 до 100 км/ч. за помалку од 2 секунди и време од 402 метри од само 8.582 секунди.

Пред само неколку дена, извршниот директор на компанијата Мате Римац се пофали со првата регистрирана Nevera ширум светот.