Volkswagen ќе инвестира милијарди во вештачка интелигенција за автомобили во Кина

ОБЈАВЕНО НА:

Германскиот производител на автомобили Volkswagen објави дека планира да инвестира многу во развивање на сопствена технологија за автономно возење во Кина, најголемиот пазар на автомобили во светот.

Софтверскиот оддел на VW, Cariad и неговиот иден кинески партнер Horizon Robotics потврдија дека ќе формираат заедничко вложување кое ќе се фокусира на софтвер и специјализирани микрочипови за автономно возење.

Германците сакаат да инвестираат околу 2,4 милијарди евра (2,3 милијарди долари) во проектот како целина и да имаат 60% удел во новата компанија.

Доколку биде одобрено од властите, новиот потфат би требало да започне во првата половина на 2023 година.

Horizon Robotics, со седиште во кинескиот главен град, првенствено се занимава со вештачка интелигенција, машинско учење и мрежни платформи за транспортни системи.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK