Stellantis со 7 евтини автомобили ќе се бори против Кинезите

ОБЈАВЕНО НА:

Stellantis фокусира сè на електрична енергија, па менаџерот на платформата Smart Car навести дека и следната Fiat Panda ќе биде електрична… Stellantis работи на четири различни платформи кои ќе покриваат широк опсег на електрични автомобили. STLA Small, STLA Medium и STLA Large се дизајнирани како уникатни архитектури со повеќе батерии, како и конфигурации на предни, задни и погон на четири тркала.

Исто така, има и рамка STLA за поддршка на поцврсти камиони и SUV возила на телото на рамка. Автомобилскиот конгломерат вели дека секоја платформа може да поддржи производство на два милиони возила годишно.

Додека на пример Citroën e-C3 претставен оваа недела, тој нема да користи ниту една од четирите STLA платформи. Наместо тоа, ќе седи на петтата архитектура прилагодена на Европа, но и на модели специфични за регионот кои ќе се продаваат во Јужна Америка и Индија.

Рено Турте, човекот задолжен за Smart Car, изјави за Automotive News дека во моментов се развиваат околу седум електрични автомобили.
Новата платформа „Smart Car“, која е основа на Citroen e-C3, ќе послужи како основа за 7 нови сериски модели на брендови од групата Stellantis како евтина алтернатива на 4-те постоечки STLA модуларни архитектури.

Се чини дека платформата „Smart Car“ е слична по големина на малата STLA и се чини дека е еволуција на претходно широко користената CMP архитектура. Дизајниран е со прифатлива целна цена, фокусирајќи се на целосно електрични модели, иако е компатибилен и со ТНГ.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK