Реинкарнација на Mini Classic – Кинези сакаат да го произведуваат

ОБЈАВЕНО НА:

Нов кинески производител на електрични возила сака да произведува клон на познатиот Mini. Сликите на патентот покажуваат производителот дека планира да направи електричен модел на база на класичниот Mini, односно да изгледа исто како него.

Сликите објавени од Car News China откриваат дека овој компактен EV е сон на компанија наречена Beijing Estech Technology. Само ограничени детали за брендот се познати, но се смета дека има финансиска поддршка од IAT Automobile Technology и Karlmann King.

Ограничени детали се познати за овој класичен Мini освен она што е видливо на сликите. Целокупната форма на автомобилот е многу слична на Mini и исто како него, автомобилот има класични тркалезни фарови, светла за магла и браник кој најверојатно ќе биде завршен во хром.

Овие фотографии покажуваат и дека првиот EV на Beijing Estech Technology е со две врати, но се чини дека има подолго меѓуоскино растојание и треба да понуди доволно внатрешен простор за четири патници. Видлива е и ретро-инспирирана антена, како и класичното капаче за гориво на задната врата. Други детали за дизајнот „инспирирани од мини“ ги вклучуваат тркалезните ретровизори, хромирани бришачи на шофершајбната и малиот багажник.

Додека клучните технички спецификации за возилото остануваат необјаснети, Car News China забележува дека најверојатно има батерии во подот и електричен мотор што ги напојува предните тркала.

Останува да се види кога ќе почне производството, и дали ќе почне, и дали можеби ќе има некој судски спор.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK