По 108 дена во притвор Карлос Гон пуштен на слобода (Видео)

ОБЈАВЕНО НА:

По 108 дена поминати во притвор во истражниот затво во Токио, поранешниот прв човек на Renault и Nissan е пуштен да се брани од слобода, откако плати и му беше прифатена кауцијата.

Гон (64) излезе од затвор откако претходно судот два пати му го одби барањето, а сега ја прифати кауцијата од милијарди јапонски јени или околу 8 милиони евра.

Гон на 19 ноември беше приведен по барање на обвинителството на главниот град на Јапонија под сомнение дека прикривал приходи и затајувал данок. Подоцна истрагата се прошири па така тој беше осомничен дека со неговите активности придонесол да се појават финансиски загуби во работењето на Nissan.

Франс Прес наведува дека судскиот процес се очекува да биде завршен во првата половина годинава, а адвокатите на Гон се убедени дека ќе успеат да ја докажат неговата невиност.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK