Од Ferrari тврдат: Нашиот електричен автомобил нема да биде тивок

ОБЈАВЕНО НА:

Спортските автомобили кои се „икони“ за луѓето што се адреналиснки поврзани со мирисот на бензин, секогаш се препознават во звукот што го испуштаат. По карактеристичниот издув, неговата силина и посебен звук. Но, со доаѓањето на електричните возила, с егуби тој препзнатлив звук на моторите со внатрешно согорување.

Ferrari се соочува со предизвикот да го задржи својот иконски звучен потпис во електричната иднина. Извршниот директор Бенедето Виња навести решенија во неодамнешното интервју за CNBC, спомнувајќи го развојот на „звучни потписи“ за да предизвика емоционален одговор поврзан со автомобилите со мотори со внатрешно согорување на Ferrari. Тој ја нагласи посветеноста на Ferrari на перформансите, дизајнот и возачко искуство, тврдејќи дека електричните автомобили нема да молчат и да бидат тивки.

Виња го истакна потенцијалот на електричните погони, покажувајќи подготвеност да истражува нови можности. Сепак, пораките на Ferrari за електричните возила беа малку измешани, при што Виња изрази неподготвеност да го диктира изборот на клиентите, истовремено потврдувајќи дека марката продолжува да развива мотори со внатрешно согорување.

И покрај мешаните пораки, Ferrari очекува значителен раст на продажбата на електрични и хибридни автомобили до 2026 година, со цел за јаглеродна неутралност до 2030 година.
Компанијата веќе нуди plug-in хибридни модели како што се SF90 Stradale и 296 GTB, со планови за поставување наменска фабрика за производство на електрични компоненти. Додека другите производители на автомобили успеаја да создадат електрични автомобили со високи перформанси, репутацијата на Ferrari за извонредност сугерира дека е подготвен да испорача конкурентни електрични понуди во иднина.

Веќе има производители кои со успех развиваат и произведуваат електрични возила со високи перформански, како што се Rimac Nevera, Audi E-Tron GT, Porsche Taycan, но листата е уште подолга. Па нема сомневање дека и Ferrari Ќе успее.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK