Новата Niva ќе наликува на старата

ОБЈАВЕНО НА:

Главниот дизајнер на новата Niva, Стив Матин во едно интервју вети дека ќе бидат зачувани основните стилски елементи од надворешноста на класичната Niva.

Според Матин исклучително важно е да се има континуитет меѓу стариот и новиот модел за да се постигне препознатливост. Дизајнерот уверува дека Niva и Dacia Duster, чија платформа ќе биде искористена за основа на идниор руски СУВ нема да наликуваат.

Новата нива ќе се призведува во фабриката на АвтоВАЗ во градот Ижевск. Според зборовите на Матин руската единица на алијансата Renault Nissan планира да пушти 12 нови модели и 11 фејслифта до 2026 година.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK