Nissan ја пушти серијата GT-R и ќе чини 1 милион евра

ОБЈАВЕНО НА:

Јапонската компанија Nissan ја претстави сериската варијанта на супер автомобилиот GT-R50,изработен во соработка со дизајнерското ателје Italdesign. Цената на примерокот од тој автомобил е 990.000 евра, а компанијата веќе прима нарачки.

Прототипот беше покажан во текот на летото и беше посветен на 50-годишниот јубилеј на моделот GT-R и на Italdesign. Автомобилот толку им се допаѓа на клиентите што двете компании веќе се одлучиле на сериоско производство.

Серијата ќе биде силно ограничена. Од GT-R50 ќе бидат направени 50 примероци. Супер автомобилот е снабден со 3.6-литарски V6 мотор од Nissan GT-R Nismo, но е со многу попроизводствено турбо со доработен систем за гориво со нов вшмукувачки и издувен систем.

Форсираниот мотор е со моќност од 720 коњски сили, а максималниот вртежен момент е 780 Нм. Динамичните карактеристики уште не се јасни, но тие се подобри од они на стандардниот GT-R Nismo, кој забрзува до 100 км/ч за 2,6 и достигнува максимална брзина од 320 км/ч.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK