Нема бегање – Британската полиција доби Skoda Octavia RS so 245 KS

ОБЈАВЕНО НА:

Британската полиција во својата службена флота доби нови возила. Станува збор за RS изведбата на најновата Škoda Octavia.

Британските полицајци се првите кои ќе имаат можност да се возат во службена Octavia RS, а во нивната работа ќе им помога 2,0 литарскиот TSI мотор со 245 КС. До стотка според техничката спецификација, оваа верзија забрзува за 6,7 секунди.

Сосема очекувано, во однос на фабричкaта верзија, оваа доаѓа со неколку измени. Така тука се новите LED светла, дополнително монираните магленки кои светат во црвена и сина боја, а мала измена има и во внатрешоста каде се додадени неколку додатоци.

Секако, ова не е најбрзото возило во служба на полицијата во Велика Британија, но е сосема доволно за воспоставување на ред и мир на улиците на “Островот”.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK