КИНЕСКО ЧУДО: Овој електричен автомобил чини помалку од 5.000 евра

ОБЈАВЕНО НА:

Електричните возила засега се само желба на многумина возачи. Цената е таа која засега ги прави нив не така достапни. И додека во Европа се уште се чекаат најавените модели кои ќе чинат помалку од 20.000 евра без стимулации, Кинезите сега возат електричен автомобил кој чини четвртина од таа сума – САМО 5.000 ЕВРА

Нив не им треба стимулација за да купуваат евтини електрични автомобили. За цената на најевтиното електрично Twingo, во Европа, во моментов во Кина, речиси можете да купите три нови електрични автомобили.

Иако се работи за мало возило со три врати, ова не е возило на четири тркала, туку возило кое е класифицирано како вистински автомобил, многу слично по моќ на Dacia Spring. Тој е многу мал со димензии 327x170x155 cm и меѓуоскино растојание од само 198 cm.

Автомобилот се вика Changan Lumin и е во продажба од 2022 година. Најевтината верзија со Sweet опрема во Кина моментално чини 37.900 јуани, што се претвора во 4.840 евра.
Автомобилот располага со 41 КС и капацитет на батеријата од само 12,92 kWh, што е доволно за деклариран опсег од 155 km по кинески CLTC циклус. Верзијата со поголема батерија која овозможува автономија од 210 километр, и чини околу 6.000 евра.

Треба да се напомене дека споменатите верзии немаат брзо DC полнење, туку само AC полнење со моќност до 3,3 kW, што значи дека за полна батерија треба да се чекаат околу четири часа за модел со помал опсег. За побрзо DC полнење, потребно е да се изберат малку поскапи верзии на Lumina.

Иако техничките карактеристики се многу скромни, мора да признаеме дека Lumin изгледа доста солидно. Дури и во внатрешноста има два екрани, еден од 10,25 инчи за Инфозабава и помал за инструменти.
Што се однесува до техничките детали, Lumin има преден електричен мотор кој црпи енергија од LPF батерија. Максималната брзина е 101 km/h во сите верзии.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK