Citroen најавува електрични автомобили по агресивна цена

ОБЈАВЕНО НА:

Според британските медиуми, Citroen подготвува неколку помали електрични автомобили кои ќе имаат „агресивни цени“ со цел да ги победат ривалите на се поконкурентниот пазар на електрични возила.

Тие модели се очекува да пристигнат во следните неколку години, со атрактивен дизајн за да привлечат поширока база на клиенти на француската марка, изјави за Autocar шефот за дизајн на Citroen, Пјер Леклер.

Тие најверојатно ќе ги споделат дизајнерските карактеристики со концептот Citroen Oli и помалиот двосед Ami, како и со идниот C3 Aircross, рече Леклер, додавајќи дека тие нема да бидат само помали верзии на поголеми автомобили.

Цената по кој аби се продавале ќе биде околу 25.000 фунти со оглед на тоа што Леклер потврди дека нивните цени ќе му дадат на брендот „огромна предност“ во сегментите во кои ќе бидат.

„Замисливме дека ќе дојдат на пазарот со навистина агресивни цени“, рече тој.

„Мислам дека тоа ќе биде огромна, огромна предност [во однос на другите производители на автомобили] за бренд како Citroen. Знаете, бидејќи премиум брендовите имаат тенденција да станат уште попремиум, некои луѓе кои немаат толку пари да купат автомобил“.

@ Jérome LEJEUNE @ Continental Productions

Зборувајќи за самите автомобили, Леклерк додаде: „Мислам дека наскоро ќе имаме одлични производи кои според мене се навистина шокантни во поглед на дизајнот. Ќе биде супер кул. Мислам, ние сме возбудени што ќе ги ставиме тие работи на патот; цените ќе бидат толку агресивни. Можеме само да бидеме горди што го направивме тоа. „Значи, мислам дека ќе имаме голема улога во автомобилската индустрија во следните неколку години.

Електричните автомобили најверојатно ќе се засноваат на CMP платформата која веќе ги поткрепува автомобилите на Stellantis, вклучувајќи ги Corsa и Peugeot e-208. Затоа ќе ја користи истата батерија од 51 kWh како и е-208. Еден мотор кој ќе испорачува околу 130 КС е веројатен, со оглед на тоа што се очекува од претстојниот Citroen C3 Aircross.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK