BMW ја најави новата серија 5 Touring

ОБЈАВЕНО НА:

BMW го сподели првиот официјален тизер од претстојната серија 5 Touring, набргу откако сет од протечени цртежи на патент ефективно го открија надворешниот дизајн на моделот. Попрактичната верзија на серијата 5 и i5 ќе има премиера во пролетта 2024 година и ќе биде ексклузивно достапна за клиентите во Европа, Јапонија и Тајван.

BMW не откри никакви детали во оваа прилика, но сосема е јасно дека автомобилот ќе ја дели речиси целата механика со новата лимузинска серија 5.
Новата генерација со кодно име G60 во лимузинската верзија е најголемиот автомобил во својата класа со должина од 506 см. Затоа се очекува караванот да биде „огромен“ и многу простран.

Погонските единици во седанот развиваат од 197 до дури 601 КС. Најголем новитет се електричните верзии кои имаат 340 и 601 КС. Единствениот бензинец кој засега е во понуда е 520i со 190 КС, а дизелот 520d има 197 КС, но се очекуваат помоќни модели.

На понудата на погони ќе се придружи и plug-in хибридна верзија, како и очекуваниот M5, кој наводно треба да има plug-in хибриден систем и повеќе од 700 КС, односно погон сличен на оној на најмоќниот модел XM . Сите овие мотори веројатно ќе ги видиме во караванот.

Светската премиера на новиот модел би требало да се случи во февруари следната година.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK