Volvo забележа пораст од 8 отсто годинава

ОБЈАВЕНО НА:

Производителот на луксузни автомобили Volvo Cars објави дека компанијата забележала раст во продажбата од 7,9% за првите седум месеци од годината, а од почетокот на јануари до крајот на јули, брендот продач 321.919 возила, спредено со 298.272 единици за истиот период од лани.

Од Volvo се убедени дека оваа година компанијата ќе оствари нов рекорд. Во јули, кога започнаа првите испораки на целосно новата XC60, продажба на Volvo се подобри за 6.2% до ниво од 44.278 возила. Во овој месец биле предадени вкупно 2.427 возила на новото XC60, а од брендот коментираат дека од почетокот на годината добиле повеќе од 24.500 пријави за неговото купување.

Volvo XC60 продолжува да биде најбараниот модел на брендот, а вкупната реализација во јули достигна ниво од 13.713 единици (12.628 во јули 2016). На второ место се наоѓа семејството V40 / V40 Cross со 7.209 единици, а на трето е XC90 со 6. 547 возила.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK